"جنگ نعمت بود"
"موشک دهلاویه پرنفوذترین موشک ضد زره دنیا
"


 موشک دهلاویه قدرت مبارزه با هر نوع زره پوشی را دارد و اکثر تانک‌های قدرتمند دنیا مثل تانک رزمی آبرامز و مرکاوا که مقاومت آن‌ها در برابر زره بین ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی‌متر است، در مقابل این موشک ناکام مانده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران روشن، امنیت زمینی یک امنیت مطلق یا نسبی خواهد بود و این امنیت در نتیجه وجود عوامل مختلفی است که یکی از آن‌ها وجود نیروی زمینی قدرتمند است و لذا وجود تسلیحات پیشرفته به یقین به ارتقا امنیت زمینی کمک ویژه‌ای خواهد کرد. موشک‌های ضد زره به عنوان عوامل موثری هستند که در رزم زمینی کاربرد دارند و می‌توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند که به معرفی یکی از آن‌ها می‌پردازیم.


موشک دهلاویه
موشک دهلاویه یک موشک ضد زره تاکتیکی است که حدود ۵ تا ۶ کیلومتر برد دارد، هدایت آن نیمه‌خودکار بوده و دارای دقت بالایی است و میزان نفوذ آن در زره بیش از ۱۰۰۰ میلی‌متر قید شده و یکی از قدرتمند‌ترین موشک‌های ضد زره جهان است. این موشک قدرت مبارزه با هر نوع زره‌پوشی را دارد و اکثر تانکهای قدرتمند دنیا مثل تانک رزمی آبرامز و مرکاوا که مقاومت آن‌ها در برابر زره بین ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی‌متر است، در مقابل این موشک ناکام مانده‌اند. پس نتیجتا اگر موشک دهلاویه که نفوذی بیش از ۱۰۰۰ میلی‌متر در زره دارد، با این تانک برخورد کند، قطعا آسیب جدی خواهد دید یا به طور کامل منهدم می‌شود.
 
تانک مرکاوا

تانک آبرامز

مرکاوای واژگون در جنگ 33روزه ی لبنان
برای بیشتر شنیدن به ادامه مطلب سر بزنید

نگاهی به میزان نفوذ موشک‌های ضد زره قبلی ایران و مقایسه آن با تخمین صورت گرفته برای دهلاویه نشان دهنده یک جهش حدوداً ۵۸ درصدی نسبت به بیشترین میزان نسل‌های قبلی دارد. البته در این محاسبه موشک توفان-۵  وارد نشده زیرا مشخصات عملکردی آن اعلام نشده است.
بنابراین با یک تفاوت ساختار در سرجنگی و احتمالاً پیشران موشک روبه رو هستیم. ناگفته نماند با افزایش سرعت موشک میزان نفوذ آن در زره نیز افزایش می‌یابد.
تانک آبرامز
تانک M1-Abams  ساخت ایالات متحده آمریکا که نیروهای زرهی این کشور را تغذیه می‌کند. این تانک به افتخار ژنرال کریتون آبرامز  رئیس ستاد مشترک و فرمانده نیروهای آمریکایی در جنگ ویتنام نامگذاری شد. آبرامز ۴ سرنشین شامل فرمانده ، راننده، توپچی و گلوله گذار دارد. وزن کلی تانک قریب به ۷۰ تن و سرعت بسته به نوع مسیر ۷ تا ۶۷ کیلومتر ، برد عملیاتی تانک بیش از ۴۰۰ کیلومتر ، مهمترین اسلحه‌ای که روی آن سوار می‌شود توپ ۱۰۵ میلی‌متری است. قیمت هر دستگاه تانک آبرامز ۶ میلیون و ۲۱۰ هزار دلار است و تاکنون تخمین زده شده است که بیش از ۹ هزار دستگاه از آن وجود دارد. این تانک جز ممتازترین تانک‌های دنیاست .
سایت Defense Industry Daily  در خصوص کشورهای دارنده این تانک می‌نویسد: دو کشور عربستان سعودی و عراق با ۱۴۰ و ۳۷۳ دستگاه در خاورمیانه این تانک را تهیه کرده‌اند.
تانک مرکاوا
مرکاوا (در عبری: מרכבה) (به معنای ارابه) تانک اصلی میدان نبرد تولید صنایع دفاعی ارتش اسرائیل و مورد استفاده ارتش اسرائیل است. طراحی این تانک از سال ۱۹۷۳ آغاز و اولین مدل آن در سال ۱۹۷۸ وارد فعالیت رسمی در ارتش این کشور شد.
 مرکاوا از مدرن‌ترین تانک‌های دنیاست که ویژگی منحصربه‌فرد آن اهمیت بسیار بالایی است که در طراحی آن برای حفظ جان سرنشینانش در نظر گرفته شده‌ است. برای این منظور علاوه بر زره بسیار پیچیده، موتور تانک در قسمت جلو قرار گرفته که باعث افزایش حفاظت از سرنشینان تانک می‌شود.
 مهم‌ترین ویژگی مرکاوا اهمیت بسیار زیاد حفاظت از جان خدمه تانک در طراحی آن است با این حال در جنگ سال ۲۰۰۶ اسرائیل با حزب‌الله لبنان تعداد زیادی از تلفات اسرائیلی‌ها از میان سرنشینان تانک‌های مرکاوا بود که موجب غافلگیری تحلیلگران شد. در این نبرد حزب‌الله برخی از مدرن‌ترین سلاح‌های ضد‌تانک روسی همچون ای‌تی-۱۳ متیس (AT-13 Metis)، مدل پیشرفته موشک ضدتانک معروف ای‌تی-۳ سگر، آرپی‌جی-۲۹، و موشک هدایت لیزری ای‌تی-۱۴ کورنت را علیه تانک‌های اسرائیلی به کار برد که به ۵۰ مرکاوا آسیب رسانده و موجب مرگ ۳۰ سرباز و افسر و زخمی شدن ۱۰۰ نفر دیگر شد.  البته ناگفته نماند که بخش عمده‌ای از تلفات اسرائیل در تانک‌های مرکاوا نیز مربوط به مدل مارک ۲ این تانک است و مدلهای مارک ۳ و مارک ۴ آن تلفات انسانی زیادی نداشتند. بخصوص مدل مارک ۴ آن که تقریبا هیچ تلفات قابل ذکری نداشت.
باید توجه داشت بیشترین ضخامت زره تانک‌ها در نواحی جلو و بعضاً پهلوها بوده و در سایر نواحی از مقاومت کمتری برخوردارند. به عنوان مثال بیشترین عدد ادعا شده برای ضخیمترین بخش از تانک های ام-۱ آبرامز آمریکا و مرکاوا ام-کی-۴ رژیم صهیونیستی ۱۳۰۰ و ۱۰۸۰ میلیمتر عنوان شده است. البته اعداد متنوعی در منابع مختلف عنوان شده است که استناد به همه آنها ضرورتی ندارد زیرا نمونه‌ای از موشک‌های ضد زره روسی با میزان نفوذ ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر در جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی علیه لبنان و حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ مورد استفاده قرار گرفت. در این جنگ‌ها به ترتیب انواع مدل‌های مرکاوا از جمله ام-کی-۴(در لبنان) و آبرامز(در عراق) مورد اصابت آن موشک قرار گرفتند که بهترین مقاوت حاصل شده توسط این تانک از کار افتادن و از رده خارج شدن تانک‌های مذکور بوده و در مواردی به انهدام تانک انجامیده است. موشک دهلاویه هم با داشتن خصوصیات موشک کورنت و نفوذ بسیار زیاد در زره می تواند در رزم‌های زمینی موفق عمل کند.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 مهر 1393 | توسط: امید فاطمی نسب | | نظرات()